twoja
lista
>

Okna dachowe – czy warto je montować?

Tworząc projekt i budując dom chcemy zadbać o najmniejsze szczegóły, tak aby nowy kąt był funkcjonalny i podobał nam się także pod względem wizualnym. Jeśli planujesz budowę domu z poddaszem, na pewno przeszedł Ci przez myśl temat okien dachowych. To bardzo ładny element, który ma tak wady, jak i zalety. Czy warto uwzględniać okna dachowe w projekcie domu?

 

Wady i zalety okien dachowych

Przed stwierdzeniem, czy warto mieć w domu okna dachowe, niezbędne jest zapoznanie się z ich plusami i minusami. Pozwoli Ci to na szersze spojrzenie na ten temat i podjęcie racjonalnej decyzji. Jakie są wady i zalety okien dachowych?

 

Okna dachowe – zalety

Poddasze coraz częściej wykorzystywane jest jako powierzchnia użytkowa. Pozwala to na stworzenie bardzo klimatycznej przestrzeni, jednak aranżacja sypialni, czy też salonu w takim miejscu to nie lada wyzwanie. W takim miejscu często brakuje światła, ze względu na brak miejsca na standardowe okna. Pomóc w tym mogą okna dachowe, dzięki którym pomieszczenie będzie odpowiednio oświetlone. Do zalet tych elementów zaliczyć można także ich estetykę. Okna dachowe ładnie się prezentują. Odpowiednio duże sprawią, że wnętrze wyglądać będzie na przestrzenne. Obecnie znaleźć można wiele rodzajów okien dachowych, dopasujesz więc kolor ramy i jej materiał do stylu, w którym chcesz zaaranżować wnętrze. Warto również wspomnieć, że wysokiej jakości okna są odporne na złe warunki pogodowe, takie jak grad. Nie musisz więc się martwić o bezpieczeństwo.

 

Okna dachowe – wady

Okna dachowe to ciekawe rozwiązanie, jednak ma ono kilka wad. Ze względu na swoje położenie, takie okno montowane jest poziomo, przez co łatwiej osadza się na nim kurz i brudzi się ono szybciej od standardowego okna. Ich czyszczenie również jest trudne i zajmuje więcej czasu. Pod tym względem nie są one praktyczne. Chociaż wcześniej wymieniliśmy w zaletach dobre nasłonecznienie wnętrza, można to również uznać za wadę, szczególnie latem, kiedy panują wysokie temperatury. Wtedy pomieszczenie szybko się nagrzewa. Montując więc okno dachowe rozważyć powinieneś również odpowiednie rolety lub folie chroniące przed promieniowaniem UV. Dodatkowo okna dachowe nie są tak odporne na wilgoć, jak te standardowe, przez co może być konieczny montaż elementów, które je odpowiednio zabezpieczą.

 

Jakie okna dachowe wybrać?

Obecnie znaleźć można wiele rodzajów okien dachowych. Te najbardziej popularne to okna obrotowe.Pozwala to na otworzenie okna i jego obrót o 180 stopni. Jest to zdecydowanie najbardziej funkcjonalny wybór. Wśród okien dachowych znaleźć można również świetliki, które montowane są na stałe i nie da się ich otworzyć. Ich jedyną funkcją jest oświetlenie pomieszczenia, więc nie jest to zbyt praktyczny wybór w przypadku przestrzeni domowej.
Myśląc o oknach dachowych, w wyobraźni widzisz na pewno te klasyczne, manualnie obsługiwane, jednak nowoczesne okna mają wiele istotnych funkcji. Obecnie znajdziesz okna sterowane pilotem, przełącznikiem ściennym, a nawet okna solarne, z wbudowanymi panelami solarnymi. Dodatkowe funkcje wiązać się jednak będą z wyższą ceną.
Okna dachowe mają swoje wady i zalety, z którymi warto się zapoznać przed podjęciem decyzji o ich montażu. Są one jednak bardzo funkcjonalne i w przypadku przestrzeni użytkowej na poddaszu ich montaż jest często niezbędny.

 

Dowiedz się również, jak zaprojektować poddasze

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX