twoja
lista
>

Jak wybrać działkę pod budowę domu – na co zwrócić uwagę?

Przy budowie domu ważny jest jego projekt, ale są także inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę. Należy do nich działka budowlana, na której zostanie on postawiony. Sprawdź, jak wybrać działkę pod budowę domu.

 

Wybór działki budowlanej – na co zwrócić uwagę

Jeśli przygotowujesz się do budowy domu, na pewno wiesz, jak ważny jest projekt. Pamiętaj jednak, że wpływ na kształt i rozmiar domu będzie mieć również działka. Pojawia się tutaj kwestia prawa budowlanego. Budynek mieszkalny można bowiem postawić 4 metry od granicy działki, jeśli na danej ścianie domu znajdować się będą drzwi i okna, w przypadku ściany bez okien są to 3 metry. Jest to bardzo istotna kwestia. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze działki pod budowę domu?

 

Powierzchnia działki

Powierzchnia działki to pierwszy aspekt, na który zwracają uwagę kupujący. Tak jak wspomniano wcześniej, w polskim planie budowlanym są przepisy, które mogą nieco ograniczać rozmiary domu. Zwróć więc uwagę, czy powierzchnia działki jest wystarczająca w przypadku Twojego projektu.

 

Kształt działki

Jeśli planujesz budowę domu, warto zwrócić uwagę także na kształt działki. Od tego zależeć będzie kształt i rozmiar samego domu. Działki o dużych powierzchniach wcale nie muszą oznaczać możliwości budowy dużego budynku. W przypadku prostokątnych działek może być konieczne zmniejszenie projektu, zwłaszcza jeśli dom ma być na planie kwadratu. Jeśli jednak zdecydujesz się na mniejszy budynek, pozostanie Ci wiele miejsca na zaaranżowanie ogrodu. Jeśli jednak zależy Ci na dużej powierzchni domu, może być konieczne wybudowanie go na planie prostokąta.

 

Lokalizacja

Jeśli chodzi o wybór działki budowlanej, ważna jest również lokalizacja. Cena działek w pobliżu większych miast jest wyższa, ale w tym przypadku dojazd do centrum jest dużo łatwiejszy. Zwróć uwagę na odległość i stan prowadzących do nich dróg. Jeśli masz dzieci, warto również zwrócić uwagę na wygodny dojazd do szkoły. Jeśli decydujesz się na działkę położoną daleko od centrum, zwróć uwagę także na obecność innych budynków w pobliżu. Jeśli Twój dom będzie jedynym budynkiem w okolicy, będzie mocno wystawiony na wiatr, przez co trudniej będzie go ogrzać w okresie grzewczym. Sprawdź także, czy działka nie znajduje się na terenie zalewowym.

 

Równość terenu

Równość terenu to także bardzo ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę przy budowie działki. Jeśli jest na niej spadek, konieczna będzie niwelacja terenu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Księga wieczysta działki

Księga wieczysta to podstawowy dokument, który ma każda działka budowlana. Można sprawdzić w nim między innymi powierzchnię, czy też właściciela. W jej wypisie znajdują się także informacje o hipotece działki, dowiesz się więc z niego, czy nie jest obciążona kredytem, warto więc zapoznać się dokładnie z tym dokumentem.

 

 

Wybór działki pod budowę domu – podsumowanie

Przy wyborze działki pod budowę domu, warto zwrócić uwagę na wyżej wymienione aspekty, co pozwoli Ci wybrać miejsce dopasowane do swoich potrzeb, na której powstanie Twój wymarzony dom.

 

Przeczytaj również: Zmiany w projekcie domu - jakie można wprowadzić? Ile kosztują?

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX