twoja
lista
>

Dom na zgłoszenie czy pozwolenie - co wybrać?

Jeśli planujesz budowę domu, na pewno musisz podjąć wiele ważnych decyzji w tej kwestii, w tym związanych z prawem budowlanym. Przed rozpoczęciem budowy należy dopełnić wielu formalności, które pozwolą Ci uzyskać pozwolenie na budowę. Obecnie do budowy domu nie jest konieczne pozwolenie, według nowego prawa wystarczy zgłoszenie. Sprawdź, czym różnią się od siebie te dwa sposoby oraz czy lepiej wybrać dom na zgłoszenie, czy pozwolenie.

 

Budowa domu na pozwolenie

Dotychczas według prawa budowlanego, jedynym sposobem na budowę domu rodzinnego było pozwolenie na budowę. Obecnie przepisy te się nieco zmieniły, jednak ten sposób w dalszym ciągu jest wykorzystywany i pozwala na większą swobodę. Jak rozpocząć ten proces? W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do wydziału architektury w starostwie, w którym znajduje się działka budowlana. Do takiego wniosku należy załączyć gotowy już projekt budowlany. Dodatkowo w urządzenie gminy należy uzyskać wypis Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

 

Jest to akt, który uchwala gmina i można znaleźć w nim informacje między innymi o przeznaczeniu i warunkach zagospodarowania. Następnym krokiem jest mapa do celów projektowych, która musi być wykonana przez geodetę. Następnie można już zakupić projekt oraz zaadaptować go do rozmiaru i kształtu działki. Końcowym krokiem jest uzyskanie warunków technicznych, czyli mediów, takich jak elektryczność, woda i gaz. Na końcu należy uzyskać opinię Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej w danym starostwie. Po spełnieniu tych warunków można dostać pozwolenie na budowę domu na pozwolenie.

 

Budowa domu na zgłoszenie

Uzyskanie pozwolenia na budowę domu jest dość czasochłonne, dlatego wiele osób decyduje się na drugi sposób, jakim jest zgłoszenie. Ta procedura jest dużo szybsza. Na budowę takich budynków jak budynki parterowe, czy garaże nie potrzeba specjalnego pozwolenia. Dotyczy to również domów jednorodzinnych z poddaszem i tarasem, których łączna powierzchnia nie przekracza 90 m kwadratowych, w tym 70 m kwadratowych to zabudowa działki. Aby rozpocząć budowę takiego domu, należy w organie administracji architektoniczno-budowlanej złożyć projekt budowlany domu.

 

Do tego dokumentu trzeba również dołączyć inne dokumenty i pozwolenia, które wynikają z odrębnych ustaw. Takie zgłoszenie należy dostarczyć przynajmniej 30 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może wnieść sprzeciw w ciągu 21 dni, co jest zawarte w art. 30 ust. 5 pr. bud.

 

Budowa domu na zgłoszenie czy pozwolenie – który sposób wybrać?

Lepiej więc wybrać budowę domu na zgłoszenie czy pozwolenie? Zgłoszenie to zdecydowanie łatwiejszy i szybszy sposób, jednak jest on dość ograniczony, jeśli chodzi o wysokość i metraż domu. W przypadku budowy większych budynków w dalszym ciągu niezbędne jest pozwolenie, jednak jeśli planujesz budowę małego domu jednorodzinnego, budowa na zgłoszenie może być dobrym pomysłem. Zwróć jednak uwagę, że wybierając ten sposób, konieczne jest dokładne określenie dokładnego planu i parametrów, których później nie wolno modyfikować. Jeśli więc nie jesteś pewien finalnego projektu, może być konieczne przejście przez procedurę uzyskania pozwolenia na budowę, które da Ci większą swobodę w czasie budowy.


Sprawdź również, jaki jest koszt budowy domu w 2022 roku.

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX