twoja
lista
>

Jak wybrać ekipę budowlaną?

Nikt z nas nie jest samowystarczalny, dlatego podczas budowy domu przyjdzie moment, kiedy będziesz musiał zdać się na profesjonalistów. Każdy wtedy udzieli Ci dobrej rady „weź dobrych fachowców”. Ale co to właściwie znaczy? Jak znaleźć ekipę budowlaną, która będzie odpowiednia?

 

Jak wybrać ekipę budowlaną?

Obecnie na rynku reklamuje się bardzo dużo ekip budowlanych. Nie można jednak wziąć pierwszego lepszego fachowca, na którego natkniemy się w Internecie lub na tablicy ogłoszeń. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wybór specjalistów, których poleci nam rodzina lub znajomi, zwłaszcza jeśli sami korzystali z ich usług. W ten sposób dowiesz się nie tylko o jakości świadczonych usług, ale również poznasz orientacyjną cenę i usłyszysz kilka zdań o charakterze współpracy.

 

Jeśli nie masz możliwości zasięgnięcia opinii od bliskich, skorzystaj z możliwości jakie daje Ci Internet. Na pewno znajdziesz dużo grup na forach lub Facebooku, na których są polecani (bądź nie) fachowcy. W ten sposób będziesz mógł dokonać pierwszego przesiewu, wybrać najciekawsze oferty oraz firmy, z którymi się skontaktujesz.

 

Na co zwrócić uwagę podczas rozmowy?

  • Zapytaj się o termin wykonania prac. Jeśli ekipa nie jest w stanie określić Ci czasu, jaki potrzebuje na realizację Twojego projektu, to musisz poważnie zastanowić się nad dalszymi rozmowami – może to oznaczać, że nie posiadają odpowiednich kompetencji lub nie są pewni swoich możliwości.
  • Dopytaj się jaki jest zakres świadczonych usług, które prace zostaną wykonane przez ekipę, a do czego będziesz musiał wynająć kolejne osoby.
  • Upewnij się, że firma posiada cały sprzęt, który jest niezbędny do wykonania wszystkich prac związanych z remontem.
  • Dowiedz się jakie jest doświadczenie członków zespołu. W końcu nikt nie chce, aby zatrudniona ekipa dopiero uczyła się swojego fachu podczas wylewania fundamentów Twojego domu.
  • Jeżeli Twój projekt budowy utrzymany jest w stylu, który jest rzadko spotykany w danym regionie, np. dom energooszczędny bądź dom z bali, upewnij się, że pracownicy dysponują odpowiednimi kwalifikacjami i znają potrzebną technologię budowy.
  • Poproś o wycenę projektu. Masz prawo poznać przewidywane koszta pracy, zanim podpiszesz umowę. Będzie to dla Ciebie również jeden z elementów, który pozwoli Ci porównać oferty kilku firm. Nie wybieraj jednak najtańszej oferty, zastanów się z czego mogą wynikać różnice w cenie, porozmawiaj jeszcze raz z przedstawicielami. Czasem warto jest zapłacić wyższą stawkę, jeżeli prace zostaną wykonane staranniej i nie będą zaraz wymagać poprawek.
  • Jeśli jest taka możliwość, udaj się na miejsce poprzednich realizacji, aby zobaczyć na własne oczy jakość wykonanych prac. W przypadku gdy nie możesz osobiście sprawdzić efektów pracy firmy, zapytaj o posiadane portfolio, np. zdjęcia lub filmiki.

 

Dobra ekipa budowlana - podusmowanie

Jeżeli już wiesz jak wybrać ekipę budowlaną, to pamiętaj, aby przed rozpoczęciem prac spisać wszystkie ustalenia w formie umowy. Warto jest tam zawrzeć przewidywany czas pracy, termin realizacji, harmonogram prac oraz zadania do wykonania na każdym etapie. Spisz wraz z kierownikiem zespołu kosztorys prac oraz materiałów budowlanych. Pozwoli Ci to uniknąć wielu dodatkowych kosztów, które mógłbyś ponieść w czasie remontu. Chociaż życzymy Ci jak najlepszej i bezproblemowej współpracy, to polecamy ustalenie szczegółów dotyczących kar umownych za niewywiązanie się z umowy i opóźnieniami w realizacji.

 

Dowiedz się również, jak wybrać architekta.  

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX