twoja
lista
>

Jak urządzić ogród zimowy?

Ogród zimowy, inaczej znany jako oranżeria to trend sprzed lat, który ostatnimi czasy znowu staje się bardzo popularny. To bardzo ciekawa alternatywa klasycznego tarasu i miejsce. Hoduj rośliny i ciesz się pięknym otoczeniem przez cały rok. Sprawdź, czym dokładnie jest i jak urządzić ogród zimowy.

 

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy to oszklona część domu wyglądem przypominająca nieco szklarnię. To doskonałe miejsce do hodowli roślin, które potrzebują dużego nasłonecznienia i ochrony przed mrozem. Ogrody zimowe podzielić je na 2 typy, do których należą ogrody zimowe ogrzewane oraz te bez ogrzewania. Pierwsze doskonale sprawdzą się do roślin, które są w stanie przetrwać w niższych temperaturach, czyli do około 10 stopni. To także doskonałe miejsce na zaaranżowanie miejsca do wypoczynku wiosną i latem. Z kolei ogrzewane oranżerie to miejsce, w którym możesz hodować więcej roślin, a także stworzyć część domu, w której odpoczywać będziesz mógł przez cały rok, bez względu na warunki pogodowe na zewnątrz.

 

Na jakie rośliny warto postawić w ogrodzie zimowym?

Jeśli chodzi o urządzanie ogrodu zimowego, to warto najpierw zastanowić się nad rodzajem roślin. W przypadku nieogrzewanych oranżerii wybór jest nieco mniejszy, ale w dalszym ciągu możesz hodować tam wiele ciekawych roślin. W przypadku temperatur do 10 stopni świetnie się sprawdzą na przykład rośliny śródziemnomorskie. W nieogrzewanej oranżerii dobrze czuć się będą cytrusy, drzewka oliwkowe, laurowe, a także różne odmiany bluszczu. Z takimi roślinami stworzyć możesz bardzo klimatyczne pomieszczenie.

 

W przypadku ogrzewanych oranżerii wybór jest już większy i możesz w nich hodować bardziej egzotyczne rośliny. Jeśli w pomieszczeniu panować będzie przynajmniej 18 stopni, możesz w nich postawić monstery i storczyki. Dobrze się w nim czuć będą także figowce, bambusy, aloes, a także ananas. W ogrodzie zimowym rośliny warto hodować w większych doniczkach, tak aby miały dużo miejsca na wzrost.

 

Jak urządzić ogród zimowy?

Wiesz już jakie rośliny możesz w nim hodować, w takim razie pozostaje odpowiedź na pytanie: jak urządzić ogród zimowy? W takim pomieszczeniu masz bardzo szeroki wybór, ponieważ oranżeria odizolowana jest od warunków panujących na zewnątrz. W związku z tym możesz w niej postawić meble, które nie sprawdziłyby się w przypadku balkonu czy też tarasu. Jest to dobre miejsce na wygodne kanapy i fotele. Możesz również postawić na meble ogrodowe. W ogrodach zimowych bardzo ładnie prezentują się różnego rodzaju plecione elementy. Aranżując to pomieszczenie, warto postawić na motyw przewodni. Postaw na minimalizm i klasyczne meble, w których ciekawie wyglądać będą japońskie rośliny lub stwórz w ogrodzie zimowym prawdziwy śródziemnomorski klimat z ozdobnymi, drewnianymi meblami. Będą się one pięknie prezentować wśród cytrusowych drzewek.

 

Oranżerie kojarzą się często z dużymi, starymi domami i wiele osób decyduje się na urządzenie tego pomieszczenia wręcz w barokowym stylu. Wśród wijących bluszczy i egzotycznych kwiatów wygląda to naprawdę ciekawie. Aby stworzyć taki efekt, warto postawić na mocno zdobione, masywne meble i obicia w kwiatowe wzory. Ogród zimowy to pomieszczenie dość mocno odizolowane od reszty pokojów, jednak warto dopasować ją do stylu, w którym zaaranżowany jest dom.

 

Dowiedz się również, jak wybrać działkę pod budowę domu.

 

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX