twoja
lista
>

Trendy w budownictwie i projektach domów w 2022

Nowoczesne budownictwo stawia przed nami wiele różnorodnych nurtów i inspiracji. Moda nigdy nie była stałym pojęciem, jednak od kilku lat możemy zauważyć mocne trendy w projektach domów, które mają duże znaczenie również w obecnym sezonie. Sprawdź najpopularniejsze pomysły w aktualnym budownictwie i poznaj najczęściej wybierane projekty budowlane, na które decyduje się większość Polaków, rozpoczynających budowę w 2022 roku.

 

Na co postawić w projektach domów w 2022?

Od kilku lat w wielu możemy zauważyć zamiłowanie do prostoty i umiaru. Tegoroczne trendy w projektach domów również kierują się taką ścieżką. Obecnie większość ludzi rezygnuje z ekstrawaganckich wyposażeń wnętrz, a swoją uwagę skupiają na dążeniu do jak najmniejszej liczby pomieszczeń, mebli i dodatkowych akcesoriów, które zabierają miejsce w domach i niepotrzebnie gromadzą kurz. Pojęcie ładu i wolnej przestrzeni jest pożądane w nowoczesnych wnętrzach. Minimalizm sprzyja oszczędności czasu, miejsca oraz pieniędzy, większej organizacji życia, za którą idzie lepsze samopoczucie domowników. Równie modna jest tendencja do łączenia tradycji z nowoczesnością, gdzie elementy drewna na nowo stają się obiektem zainteresowania.

 

Popularne stało się łączenie tego surowca z nieszablonowymi wykończeniami. W tych trendach możemy doszukiwać się tęsknoty za starym ładem i nieodłącznej więzi ze środowiskiem naturalnym. Dlatego też modne projekty domów uwzględniają przestrzeń na bogatą roślinność w większości pomieszczeń, spokojną lokalizację z dala od metropolii oraz większe rozmiary okien i drzwi, które tworzą idealne warunki do obserwacji otaczającej nas przyrody. Istotną zmianą w sektorze budownictwa jest drastyczny wzrost cen materiałów budowlanych. Wartość niektórych towarów zwiększyła się nawet kilkukrotnie, co skłoniło inwestorów do poszukiwania oszczędnych rozwiązań w projektowaniu i wykończeniu domów. Przykładem może być nacisk na budynki parterowe, zużywają o wiele mniej materiałów i sprzętów. Projekty domów małych, proste dachy dwuspadowe i rezygnacja z przesadnych metod wykończenia budowy to kolejne trendy w budownictwie, które mają swoje uzasadnienie w obecnych przemianach gospodarczych.

 

Trendy w projektach domów - budownictwo ekologiczne i home office

W ostatnich latach ekologia ma ogromny wpływ na trendy w budownictwie. Ludzie pragną mieć czynny udział w ochronie środowiska i dobrych praktykach. Prawidłowa świadomość ekologiczna zaczyna się na etapie wychowania. W miejscu, gdzie planujemy zakładać rodzinę i wychować swoje dzieci, coraz częściej sięgamy po odpowiedzialne rozwiązania i formy ogrzewania swoich budynków. Decydujemy się na inwestowanie w systemy fotowoltaiczne, czerpiące energię z promieni słonecznych oraz pompy ciepła, które nie emitują do szkodliwych substancji i zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Pozbywamy się przestarzałych rozwiązań, a piece węglowe odchodzą w zapomnienie. W projektach budowlanych uwzględniamy miejsce na większe ogrody i wprowadzenie roślinności do naszego życia. Kolejną zmianę w przyzwyczajeniach ludzi wykreowała pandemia. Wiele osób rozpoczęło nowy etap w swoim życiu zawodowym, wybierając pracę zdalną.

 

Aktualne trendy w budownictwie mocno dostosowały się do nowego stylu życia, przewidując w projektach oddzielenie przestrzeni mieszkalnej i strefy do nauki i pracy. Popularne stało się wydzielenie osobnych pomieszczeń, które w zamyśle mają służyć do pracy w domu. Dodatkowe miejsce na biuro lub gabinet uwzględniane jest w tegorocznych planach budowlanych. Dostosowanie miejsca zamieszkania i pracy do nowoczesnych rozwiązań jest mocno związane z ideą inteligentnych domów. Dziś nie chcemy tracić czasu na czynności, które zostały zastąpione technologią. W obecnym budownictwie stawiamy na obecność systemów nawodnienia, ogrzewania, czujników pogodowych i integralnego oświetlenia.

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX