twoja
lista
>

Jak dobrze rozplanować poddasze?

Planowanie poddasza jest trudniejsze od zaaranżowania wnętrza na innych kondygnacjach, gdzie nie ograniczają nas skośne połacie dachu. Nie oznacza to jednak, że trzeba być gotowym na same kompromisy. Wbrew pozorom takie wnętrze również stwarza szereg możliwości. Zatem jak zaprojektować poddasze, które będzie należycie dostosowane do potrzeb i preferencji mieszkańców?

 

Poddasze w budynku jednorodzinnym czy wielorodzinnym?

Poddasze może równie dobrze obejmować jedną z kondygnacji domu jednorodzinnego lub też mieścić w sobie odrębne mieszkanie. W domach kwestia tego, jak zaprojektować poddasze użytkowe, jest dosyć oczywista. W większości przypadków lokowane są tam sypialnie, zazwyczaj w towarzystwie łazienki, niekiedy garderoby. Większym wyzwaniem są na pewno mieszkania zlokalizowane w całości na poddaszu. Wówczas planowanie rozkładu pomieszczeń, a następnie układu mebli, należy zacząć od tych elementów, które na pewno nie zmieszczą się pod skosami i muszą być od nich odsunięte. I tutaj słusznie jako pierwsza nasuwa się na myśl kuchnia. Ani wysoka lodówka, ani nawet blaty kuchenne nie nadają się do zamontowania pod skosem dachu. Nie zawsze też będzie się dało umieścić biurka pod opadającym sufitem. Na biurku w dzisiejszych czasach musi przecież zmieścić się ekran komputera albo chociaż laptop, a przy wstawaniu od biurka nikt przecież nie chce być narażony na nabicie sobie guza o skośną połać dachu.

 

Jak zaprojektować poddasze, żeby było funkcjonalne?

Pomysłowość architektów wnętrz oraz projektantów mebli nie zna granic, wobec czego dostarczają wielu ciekawych pomysłów i inspiracji na to, jak wykończyć poddasze. W katalogach lub na zdjęciach w internecie można spotkać przykłady pokazujące, że nawet przestrzeń pod skosami dochodzącymi do samej podłogi da się funkcjonalnie i ładnie zagospodarować. Generalnie pod skośnymi połaciami dachu zazwyczaj umieszczane są łóżka. Można również zabudować ten fragment pomieszczenia szafkami i wykorzystać całą przestrzeń na przechowywanie. Jeżeli natomiast decydujemy się na ulokowanie łazienki na poddaszu, to wówczas pod skosem może stanąć wanna, w niektórych przypadkach istnieje również możliwość umieszczenie tam toalety. Jednak to, jak zaprojektować poddasze użytkowe w danym przypadku będzie zależało przede wszystkim od wysokości pomieszczenia w najniższym punkcie oraz od kąta nachylenia dachu.

 

Nie każde poddasze służy celom mieszkalnym

Jest jeszcze jedno zagadnienie, które warto tutaj poruszyć, a mianowicie jak zaprojektować poddasze nieużytkowe? Zacznijmy od wyjaśnienia pojęć: poddasze nieużytkowe, czyli takie, które nie jest wykorzystywane do celów mieszkalnych - a więc nie jest wliczane do powierzchni użytkowej domu. Taka przestrzeń ma służyć celom wentylacyjnym oraz oczywiście obejmować konstrukcję dachu, a jej wysokość w najwyższym punkcie nie powinna przekraczać 1,9 metra.

 

Oczywiście to, że poddasze nieużytkowe nie może służyć celom mieszkalnym nie oznacza, że domownicy nie mogą w ogóle z niego korzystać. Co więcej, można tam zamontować nawet okna czy oświetlenie. To wszystko pokazuje, że pytanie jak zaprojektować poddasze nieużytkowe wcale nie jest bezzasadne. Może ono chociażby posłużyć za typowy strych, czyli miejsce do przechowywania przedmiotów, z których korzystamy sporadycznie.

 

Podsumowanie

Jak widać na temat tego, jak zaprojektować, a następnie jak wykończyć poddasze można pisać bardzo długo i jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych. Szerokie spektrum możliwości pozwala dobrze wykorzystać przestrzeń, która dysponujemy, nawet jeśli ograniczają ją skośne polacie dachu. Warto rozważyć wszystkie opcje już na etapie planowania, aby efekt końcowy był zadowalający dla wszystkich mieszkańców.

 

Sprawdź również nasze porównanie domów parterowych i z poddaszem!

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX