twoja
lista
>

Koszt uzbrojenia działki - ile wynosi?

Przeglądając oferty sprzedaży działek na pewno zauważyłeś, że niektóre posiadają już niezbędne przyłącza. Decydując się na jedną z nich kupujący ma co najmniej jedno zmartwienie z głowy. O uzbrojenie działki w podstawowe media, takie jak woda i prąd, trzeba bowiem zadbać jeszcze przed przystąpieniem do budowy. Jeżeli działka nie posiada przyłączy, czeka nas organizowanie map, przygotowywanie planów, załatwianie formalności i… wydatki. No właśnie, ile kosztuje uzbrojenie działki?

 

Uzbrojenie działki, czyli co?

Pod pojęciem uzbrojenia działki rozumiana jest obecność przyłączy do najpotrzebniejszych mediów - prądu oraz bieżącej wody z wodociągu, zazwyczaj również dostęp do sieci kanalizacyjnej i do gazociągu. Na to, ile kosztuje uzbrojenie działki, ma wpływ przede wszystkim jej lokalizacja. Najogólniej mówiąc, jeżeli zdecydujesz się na zakup działki położonej na obszarze miejskim, to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że wszystkie potrzebne media będą w pobliżu. Zdarzają się oczywiście wyjątki i nawet w sporych ośrodkach miejskich można się niemile zaskoczyć brakiem kanalizacji w danej okolicy. Dlatego warto sprawdzić to jeszcze przed zakupem działki. Drugim czynnikiem, który już na pierwszy rzut oka pozwala stwierdzić dostępność mediów, jest sąsiedztwo innych budynków. Na pewno są przecież podłączone do sieci i do wodociągu.

 

Gdy z kolei domy znajdują się w większej odległości, wówczas warto wypatrywać studzienek oraz słupów. Niewątpliwie jednak najlepszym oraz najbardziej pewnym źródłem informacji pozwalających możliwie precyzyjnie oszacować, jaki jest koszt uzbrojenia działki, na której chcemy rozpocząć budowę, będą aktualne mapy, które pozyskasz w miejscowym wydziale geodezji.

 

Ile kosztuje uzbrojenie działki i co o tym decyduje?

Kiedy wiemy już, jakich mediów brakuje, należy udać się do poszczególnych zakładów (energetycznego, wodno-kanalizacyjnego, gazowniczego itd.) w celu uzyskania informacji, jaki jest orientacyjny koszt oraz możliwy termin realizacji przyłącza na danej działce. Po zsumowaniu otrzymanych w odpowiedzi kwot będziemy mieć kompletną informację co do tego, ile kosztuje uzbrojenie działki budowlanej. Kosztami wykonania przyłączy rządzą lokalne uwarunkowania terenowe czy własnościowe. Zakłady mają różne cenniki, dlatego w skali kraju rozbieżność pomiędzy poszczególnymi cenami może być spora.

 

Wszystko to sprawia, że udzielenie jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi na pytanie ile kosztuje uzbrojenie działki jest bardzo trudne. W uproszczeniu można przyjąć, że koszt pojedynczego przyłącza waha się zazwyczaj, w zależności od lokalizacji i miejscowych uwarunkowań, od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. To, ile kosztuje uzbrojenie działki będzie też zależało od mocy przyłącza elektrycznego, na jakie się zdecydujemy - i jakie będzie możliwe do zrealizowania. Wraz ze wzrostem popularności samochodów elektrycznych wzrosło też bowiem zainteresowanie mocniejszymi przyłączami i okazuje się, że niestety nie zawsze ich uzyskanie jest możliwe.

 

Trzeba się uzbroić w cierpliwość

Dowiadując się w poszczególnych zakładach o to, jaki jest koszt uzbrojenia działki, warto też zadawać od razu pytanie o możliwy czas realizacji przyłącza. Czasem bowiem okazuje się, że cena stanowi najmniejszy problem, a odległe terminy, wynikające chociażby z dużej liczby nowych inwestycji mieszkaniowych, wpływają na opóźnienie innych czynności związanych z budową domu, co może być frustrującym doświadczeniem.

 

Dowiedz się również, jak wycenić budowę domu!

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX