Określenie realnych kosztów budowy domu w obliczu nieustannie rosnących cen materiałów oraz kosztów robocizny jest szalenie skomplikowane. Wszystko przez to, że proces budowy rozciągnięty jest na kilka lat. Biorąc pod uwagę serię wydarzeń, które wstrząsnęły światem na przestrzeni ostatnich lat, czy znajdzie się ktoś zdolny przewidzieć, co czeka nas w najbliższej przyszłości? Czy ceny nadal będą rosły w dotychczasowym tempie? A może wzrost wyhamuje lub nawet będziemy obserwować spadek cen? Jak wycenić budowę domu w obliczu tak wielu niewiadomych?
Jak wycenić budowę domu? Metoda porównawcza
Nawet przeglądanie ofert sprzedaży budynków mieszkalnych niewiele pomaga przy próbie określenia, ile kosztuje budowa domu pod klucz w 2022 roku. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z budynkami, które powstały kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Cena uwzględnia zatem ich obecny stan, wyposażenie, a także, co szalenie istotne - lokalizację. Z drugiej strony, ograniczenie wyników wyszukiwania do nowych budynków pomoże nam co najwyżej w ocenie, jaki może być koszt budowy domu w 2022 roku w stanie deweloperskim - bo takie oferty stanowią większość. Poza tym w obu przypadkach w cenę wliczona jest także wartość działki.
Ile kosztuje budowa domu w 2022 roku?
Jeżeli portale z ogłoszeniami to nie najlepsza droga, to gdzie zatem szukać odpowiedzi na pytanie jak wycenić budowę domu? Punktem wyjścia na pewno mogą być ogólne parametry domu, takie jak jego powierzchnia, stopień skomplikowania konstrukcji dachu czy rodzaj materiałów, które planujemy wykorzystać do budowy oraz wykończenia wnętrz. Na ogólny koszt budowy domu w 2022 roku będzie też miała wpływ liczba kondygnacji, jak i to, czy zdecydujesz się na podpiwniczenie. Generalnie wynika z tego, że najtaniej jest wybudować parterowy dom, bez piwnic, z dwuspadowym dachem. W tym miejscu można poruszyć jeszcze jeden wątek. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że domy są murowane, a przecież nie jest to jedyna dostępna technologia.
Aby obniżyć koszty można też zdecydować się np. na dom o konstrukcji szkieletowej. Przejdźmy jednak do konkretów. Za bazę pozwalającą ocenić, ile kosztuje budowa domu w 2022 r. w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni, można przyjąć dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że trzeba liczyć się z wydatkiem przekraczającym 5 tys. zł/m2. Biorąc pod uwagę inflację bezpieczniej będzie pewnie przyjąć kwotę rzędu 6 tys. zł/m2.
Wymogi również podnoszą koszty
Starając się dowiedzieć ile kosztuje budowa domu w 2022 roku trzeba też pamiętać, że będzie ona droższa niż jeszcze dwa lata wcześniej z powodu zmian w przepisach. W życie weszły bowiem nowe normy wymuszające stosowanie lepszej izolacji cieplnej. Wszystko w imię ekologii, a także… oszczędności. Środki zainwestowane w lepsze materiały ociepleniowe zostaną bowiem na przestrzeni lat zrekompensowane przez niższe wydatki na ogrzewanie (i schładzanie) wnętrza domu.
Do faktycznych kosztów samej budowy często zaliczane są również wydatki związane z zakupem projektu budowlanego (i jego adaptacją do naszej działki), a także koszty uzyskania niezbędnych pozwoleń, koszty przyłączy do mediów itp. Dopiero zsumowanie wszystkich tych elementów da nam pełny obraz tego, ile kosztuje budowa domu pod klucz w 2022 roku.
Dowiedz się również, jak wybrać odpowiedniego architekta.