twoja
lista
>

Najnowsze trendy w projektowaniu domów jednorodzinnych

Odpowiedni dom powinien być energooszczędny, funkcjonalny oraz stworzony zgodnie z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie projektowania i budowy. Bardzo ważne są też obecnie panujące trendy w architekturze, według których powstanie dom. Nie zmieniają się tak szybko choćby jak te w modzie, spokojnie można więc uwzględnić je w projektach. Jakie są więc najnowsze trendy w projektowaniu domów jednorodzinnych? Jakie wymogi prawne musi spełnić dom?

 

Trendy w projektowaniu domów jednorodzinnych


Coraz więcej ludzi ceni sobie prywatność i eskapizm. Nic dziwnego - tępo życia i pracy coraz bardziej rośnie. Bierzemy na siebie dużo obowiązków i dodatkowych zadań, żyjąc intensywniej niż kiedykolwiek przedtem. Zapominamy jednak o swoim zdrowiu, rodzinie i wspólnie spędzanych chwilach czy minimalnym odpoczynku, nie wspominając już o realizowaniu swoich pasji i marzeń.

W efekcie tego coraz więcej przemęczonych i sfrustrowanych osób decyduje się na zmianę stylu życia. Przeprowadzają się na wieś, próbują żyć w zgodzie z naturą, zmieniają priorytety w swoim życiu. Cisza i spokój, którą znajdują daleko od miasta daje im siłę.

To zjawisko przekłada się między innymi na najnowsze trendy w projektowaniu domów jednorodzinnych. Coraz bardziej świadomi społecznie i ekologicznie ludzie decydują się na nowoczesne projekty domów, które powstają w oparciu w najnowsze rozwiązania technologiczne. Prywatność i eskapizm nie są już kojarzone z fanaberią czy nierozsądkiem - w obecnych czasach stały się cenionymi wartościami.

 

Natura bliżej domu, czyli ekologiczne rozwiązania


Coraz większe znaczenie zyskuje nie tylko cisza i spokój, ale także bliskość z naturą - ta dosłowna oraz przenośna. Otoczenie lasu, łąk, gór czy sąsiedztwo rzek i jezior jest bardzo pożądane. Coraz większą wagę przykłada się również do ekologii. Zwracają na to szczególną uwagę zarówno Inwestorzy, jak i architekci i projektanci. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko, pozwala też na oszczędzanie pieniędzy na rachunkach.

Ekologię nowych domów wymuszają również przepisy prawne. Obowiązujące od 2017r. rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju stanowi, że nowy budynek musi spełniać minimalne wymagania. Obecnie wartość EP wynosi 95 kWh/ m2 na rok. Od 2021r., gdy wejdzie w życie kolejna nowelizacja, wartość ta nie będzie mogła przekraczać 70 kWh/m2 na rok. Dzięki temu nowo powstałe budynki będą bardziej energooszczędne, a tym samym będzie mniejsza potrzeba energii i paliw do ogrzania domu.

Inną ważną zmianą będzie również współczynnik przenikania ciepła, oznaczonego symbolem „U”.  Dotyczy ścian i stropów, które będą musiały być zdecydowanie grubsze, aby zapewnić skuteczną termoizolację ścian. Te wszystkie wymogi spełniają nowoczesne projekty domów, które już teraz uwzględniają rozwiązania dla wymogów prawnych obowiązujących od 2021r.

 

Czym charakteryzują się projekty domów jednorodzinnych?


Ekologia, poszanowanie środowiska, najnowsze technologie, cisza i spokój oraz natura bliżej domu to największe trendy w architekturze, które nie zmieniają się już od kilku lat.

Nowoczesne projekty domów przewidują budowę zwartej, prostokątnej i ascetycznej bryły budynku z dwuspadowym dachem. Taka konstrukcja pozwala na wyeliminowanie ryzyka, że powstaną nieszczelności, przez które będzie uciekało na zewnątrz ciepło oraz zaoszczędzenie pieniędzy w trakcie budowy na kosztach materiałów i robocizny.

Salon jest planowany w południowej części budynku, która jest niemal w całości przeszklona. Dzięki temu do środka domu dostaje się dużo energii słonecznej, jest on więc odpowiednio naświetlony i ogrzany przez cały rok – nawet w zimie. Z kolei w północnej części przewiduje się kuchnię, która generuje duże ilości ciepła oraz pomieszczenia gospodarcze, które nie wymagają okien. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzeniu pieniędzy na rachunkach.

Przeszklenia w południowej części pozwalają poczuć, że natura bliżej domu jest naprawdę obecna.

Ponadczasowy minimalizm to dodatkowy atut


Trendy w projektowaniu domów jednorodzinnych charakteryzują się również ponadczasowym minimalizmem. To ważne, szczególnie dla młodych ludzi, aby troska o środowisko naturalne nie kojarzyło się z rezygnacją z pięknego wyglądu i wysokiej funkcjonalności budynku. Projekty zakładają wykorzystanie elementów drewnianych, dużych przeszkleń oraz pastelowej, najczęściej białej lub siwej, elewacji. Całość prezentuje się więc wyjątkowo stylowo i minimalistycznie, dzięki czemu dom będzie wyglądał modnie nie tylko jakiś czas po zakończeniu budowy, ale również wiele lat później.

 

W naszej ofercie znajdziesz projekty małych domów

 

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX