twoja
lista
>

Czy projekt domu ma ważność? Kiedy mija?

Zazwyczaj formalności takie jak przygotowanie projektu domu oraz uzyskanie pozwolenia na budowę stanowią czynności bezpośrednio poprzedzające rozpoczęcie budowy. Życie pisze jednak różne scenariusze, dlatego sytuacje, w których mijają całe lata, zanim nastąpi pierwsze wbicie łopaty, nie są odosobnione. W głowach inwestorów, którzy napotkali przeszkody na swojej drodze do zamieszkania w wymarzonym domu, rodzi się wówczas pytanie: czy projekt domu ma ważność? Ile czasu przewidział ustawodawca na rozpoczęcie prac budowlanych, zanim dokumenty stracą ważność i wszystkie formalności trzeba będzie ponownie załatwiać?

 

Skąd bierze się zwłoka w rozpoczęciu budowy?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Nie bez przyczyny przez wielu ludzi określana jest jako dzieło życia. Warto dobrze się do niej przygotować, zwłaszcza pod względem finansowym, żeby nie okazało się w trakcie, że inwestycja przerosła nasze możliwości. To właśnie chęć uzbierania dodatkowych funduszy jest często przesłanką skłaniającą do odwlekania rozpoczęcia budowy. Niekiedy na drodze staje także skomplikowana sytuacja rodzinna, nagła zmiana koniunktury, utrata pracy, choroba… Przyczyn może być wiele, efekt jest zawsze ten sam - pomimo uzyskania wszystkich pozwoleń, budowa nie została rozpoczęta. A przecież nie można czekać w nieskończoność. Na pewno ogranicza nas ważność projektu domu lub otrzymanych decyzji administracyjnych. No właśnie, ile zatem mamy czasu?

 

Ważność projektu domu w praktyce

Co do zasady projekt budowlany nie ma określonej w polskich przepisach daty ważności. Nie oznacza to jednak, że projekt sporządzony kilka lub kilkanaście lat temu będzie mógł zostać wykorzystany dziś. W świetle aktualnych przepisów może się bowiem okazać, że jest przestarzały, a zbudowany zgodnie z takim projektem dom nie spełniałby wymaganych współcześnie norm, chociażby tych związanych z izolacją cieplną. Ważność projektu budowlanego należy zatem rozpatrywać nie tyle pod kątem daty jego powstania, co pod względem rozwiązań technicznych, które zostały w nim zawarte.

 

ile ważny jest projekt domu

 

Jednak o tym, czy w ogóle musimy zwracać uwagę na zgodność projektu z aktualnymi przepisami, czyli na ważność projektu domu w ujęciu technicznym, decyduje data na innym dokumencie, a mianowicie na pozwoleniu na budowę. To ona determinuje, czy możemy rozpoczynać budowę, czy też jest już za późno i czeka nas ponowne przejście ścieżki załatwiania wszystkich formalności. Tutaj przepisy jasno określają, że inwestor ma na rozpoczęcie prac budowlanych 3 lata od momentu wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Można zatem tę datę traktować jako limit ważności całej zgromadzonej dokumentacji.

 

Ile jest ważny projekt domu? Podsumowanie

Pocieszające jest to, że nawet gdy w toku poszukiwać odpowiedzi na pytanie ile jest ważny projekt domu okaże się, że nie spełnia on aktualnych wymagań technicznych, to wcale nie trzeba zamawiać nowego projektu. Zazwyczaj wystarczy wprowadzić odpowiednie modyfikacje, z którymi każdy doświadczony i czynny zawodowo architekt powinien sobie bez trudu poradzić. Ile będzie tych poprawek? To już zależy głównie od tego, jak stary jest projekt. Można zatem powiedzieć, że pod pewnymi względami należy udzielić odpowiedzi twierdzącej na pytanie o to, czy projekt domu ma ważność.

 

A co należy zrobić, aby nie zaskoczył nas koniec ważności projektu budowlanego lub uzyskanych pozwoleń? Najlepiej ściśle pilnować maksymalnego terminu trzech lat, które mamy na rozpoczęcie prac po uzyskaniu pozwolenia na budowę.

 

Dowiedz się również, co powinien zawierać projekt wykonawczy!

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX