twoja
lista
>

Jak wybrać architekta? 6 zasad

Budowa domu to dla wielu ludzi bardzo szczęśliwy, aczkolwiek i trudny oraz wymagający okres. Podczas spełniania marzenia o idealnym miejscu zamieszkania mogą pojawić się przeszkody, które znacznie spowalnią cały proces. W celu zminimalizowania wystąpienia wszelkich problemów, niezwykle istotne jest dokładne zaplanowanie każdego z kroków, począwszy od planów budowlanych, aż po wykończenie domu. Jak znaleźć architekta, który spełni nasze wymagania i stworzy wymarzony plan domu? Zapraszamy do lektury!

 

Jaki powinien być dobry architekt?

Zanim przejdziemy do kwestii tego, jak wybrać dobrego architekta, na samym początku warto zastanowić się, kogo w ogóle można określić tym mianem. Przede wszystkim jest to osoba, która nie tylko ukończyła studia, ale i również zdobyła uprawnienia architektoniczne, poprzez zdanie egzaminu organizowanego przez Izbę Architektów RP.

W zawodzie architekta istotne jest nie tylko zdanie studiów i uzyskanie uprawnień, ale też stały rozwój. Zarówno prawo budowlane, jak i również trendy mogą ulec zmianie, dlatego dobry architekt powinien stale poszerzać swoją wiedzę i nie opierać się wyłącznie na informacjach, które pozyskał kilka lat temu. Jak wybrać architekta, który odpowie na nasze potrzeby i stworzy wymarzony projekt domu?

 jak wybrać odpowiedniego architekta

Jak wybrać dobrego architekta? 6 kluczowych zasad

Wbrew pozorom, wybór naprawdę dobrego architekta, który spełni nasze oczekiwania nie jest prosty. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotowaliśmy 6 najważniejszych zasad, którymi powinno kierować się przy jego wyborze. Jak wybrać odpowiedniego architekta?

 

Liczy się doświadczenie

Studia czy uzyskane kompetencje to nie wszystko - jedną z ważniejszych cech dobrego architekta jest doświadczenie. Osoba, która wykonała naprawdę sporo projektów, dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak połączyć estetykę z funkcjonalnością i stworzyć praktyczną, a zarazem atrakcyjną przestrzeń dla domowników. Do projektu domu warto wybrać osobę, która faktycznie zna się na tym co robi, a jej staż wzbudza zaufanie.

 

Cena nie gra roli?

Na budowę domu człowiek nie decyduje się codziennie, dlatego jego projekt powinien być bardzo dobrze przemyślany. Warto zdecydować się na projekt, który jest droższy, aczkolwiek spełnia wszystkie nasze oczekiwania - w końcu jest to inwestycja na naprawdę wiele lat.

 

Terminowość

Przed wyborem architekta warto upewnić się, jaki jest czas oczekiwania na gotowy projekt oraz na ewentualne wdrożenie poprawek. Podczas budowy domu czas jest naprawdę kluczowy i architekt powinien go szanować.

jak znaleźć architekta

 

Znajomość przepisów to podstawa

Jeżeli zależy Ci na projekcie domu, który bez żadnych problemów zostanie wykonany, wybierz architekta, który jest na bieżąco z prawem budowlanym oraz wszelkimi zmianami, jakie w nim zachodzą. Wiedza z tego zakresu wymagana jest na praktycznie każdym etapie projektowania, dlatego też zasada ta jest jedną z ważniejszych.

 

Opinie

Powszechnie mówi się, że ile ludzi, tyle opinii i oczywiście jest to prawda. Wybierając architekta do swoich planów budowlanych warto poczytać opinie, które znajdują się w sieci. Czy architekt jest terminowy? Zna przepisy budowlane? A może jego finalne projekty domów kompletnie odbiegają od tego, co przedstawiał na swojej stronie? Tego wszystkiego z pewnością dowiesz się od osób, które już korzystały z jego usług i zechciały podzielić się swoim spostrzeżeniem!

 

Portfolio a gust klienta

Osoba, która decyduje się na budowę domu, zwykle ma w głowie pewien obraz tego, jak powinien on wyglądać. Warto zaznajomić się ze wcześniejszymi projektami architekta i sprawdzić, czy aby na pewno spełni on nasze wymagania dotyczące stylistyki domu.

 

Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas zasady pomogą Ci w rozwiązaniu problemu z tym jak wybrać architekta! Przeczytaj również jak dobrać projekt domu do działki!

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX