twoja
lista
>
Jak obliczyć koszt budowy dachu? 5 porad

Jak obliczyć koszt budowy dachu? 5 porad

Na koszty budowy dachu, w dużym uproszczeniu, składają się wydatki na materiały oraz robocizna. Z roku na rok i jedno i drugie jest coraz droższe, dlatego przy szacowaniu kosztów lepiej nie polegać na doświadczeniach kolegi, szwagra czy sąsiada, którzy swoje domy stawiali kilka lat temu. Od tego czasu sytuacja na rynku diametralnie się zmieniła Jak zatem obliczyć ile kosztuje dach zgodnie z aktualnymi cenami? Trzeba zebrać niezbędne informacje i posłużyć się czystą matematyką. Skupimy się na dachach spotykanych w budynkach jednorodzinnych.

 

Koszt dachu - co podnosi jego cenę?

Koszt dachu w dużej mierze zależy od jego konstrukcji. Ma on być dwuspadowy? Czterospadowy? A może jednospadowy? Pod jakim kątem będzie on nachylony? Jak duże będą okapy? I wreszcie jak duży jest dom, którego zwieńczeniem ma być omawiany dach? Jaki materiał zostanie zastosowany na pokrycie? Blachodachówka, dachówka ceramiczna, czy może bardziej innowacyjne rozwiązanie? Różnica kryje się nie tylko w cenie materiału, ale również w stawce za ułożenie każdego m². Na koszt budowy dachu wpływa także kształt domu. Prosty, regularny kształt, np. kwadrat lub prostokąt, będzie miał przełożenie na niższe koszty. Każde załamanie dachu to więcej pracy, bardziej skomplikowana konstrukcja, a więc i wyższa cena. Dom na rzucie wieloboku będzie zatem wymagał od inwestora głębszego sięgnięcia do kieszeni. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie wybierania projektu. Okna połaciowe oraz lukarny to kolejne elementy, które podnoszą cenę.

 

Wszystkie te informacje należy zebrać zanim przystąpimy do szukania odpowiedzi na pytanie jak obliczyć koszt dachu. Przy czym jest to jeden z najważniejszych elementów budynku, toteż nie warto na nim oszczędzać i wybierać trwałe materiały, które posłużą przez długie lata i będą chronić cały dom przed wpływem różnych warunków atmosferycznych. Z jednej strony dach musi bowiem zatrzymywać w środku ciepło zimą, z drugiej chronić dom przed przegrzaniem latem, a z trzeciej dzielnie znosić silne wiatry i ulewne deszcze.

 

Jak obliczyć koszt dachu?

Większa część kosztów robocizny liczona jest od powierzchni. Przyjmowane są ceny za m² za wykonywanie takich czynności jak konstruowanie więźby dachowej, układanie dachówki (lub blachodachówki) czy montaż ocieplenia. Na to, ile kosztuje dach, składają się też zadania liczone “od sztuki”. Jest to np. obróbka każdego komina czy wspomniany wcześniej montaż okien dachowych. W pewnej mierze cena robocizny będzie zależała również od lokalizacji budowy. Koszt dachu na domu położonym w pobliżu dużych miast będzie wyższy niż na terenach mniej zurbanizowanych, gdzie ekipy budowlane mają mniej pracy i są bardziej skłonne, aby przyjąć pojawiające się zlecenia.

 

Aby uzyskać najbardziej aktualne stawki pozwalające obliczyć koszt budowy dachu najlepiej skontaktować się z kilkoma ekipami i porównać uzyskane dane. Mogą to być fachowcy z polecenia lub znalezieni w internecie. Koszty materiałów również wyliczamy w oparciu o powierzchnię dachu, konstrukcję więźby, liczbę takich elementów jak kominy czy okna dachowe, a także długość rynien. Zapotrzebowanie na wszystkie te elementy składające się na koszt dachu wyczytać można z projektu budowlanego. Oczywiście nie dla każdego będzie to oczywiste, dlatego warto poprosić o pomoc kogoś doświadczonego.

 

Podsumowanie

Ukończenie dachu jest szczególnym momentem budowy nie tylko dlatego, że od tego momentu dom nabiera docelowego kształtu. To również sygnał, że osiągnięty został tzw. stan surowy zamknięty. Ma to duże znaczenie chociażby przy wypłatach kolejnych transz kredytu hipotecznego. Dla właściciela taki widok to również ogromna satysfakcja, która potrafi osłodzić nawet wysokie koszty budowy dachu wieńczącego wymarzony dom.

 

Dowiedz się również, czym jest  projekt wykonawczy.

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX