twoja
lista
>

Tablica informacyjna budowy - jakie informacje powinna zawierać?

Odpowiednio wypełniona tablica informacyjna budowy, to bardzo ważny element poprawnego oznaczenia terenu realizacji inwestycji budowlanej. Jest to nie tylko wymóg natury formalnej, ale i ze względów konieczności zapewnienia bezpieczeństwa na budowie. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub nagłych wypadków na tablicy znaleźć można kontakt do kierownika budowy, czy innych służb, które o danym zdarzeniu powinny wiedzieć. Co zawiera tablica informacyjna na budowie? Jak ją poprawnie wypełnić i kto jest za to odpowiedzialny? Zapraszamy do krótkiej lektury.

 

Jak powinna wyglądać tablica informacyjna budowy?

 

Tablica informacyjna na budowie to element niezbędny dla zachowania pełnego bezpieczeństwa formalności związanych z procesem inwestycyjnym i warto się w nią zaopatrzyć wraz z zakupem projektu domu. Zgodnie z Prawem budowlanym, przed rozpoczęciem budowy kierownik budowy (lub w przypadku jego braku sam inwestor) zobowiązany jest do umieszczenia na terenie budowy tablicy informacyjnej w sposób zapewniający pełną jej widoczność poprzez:

 • umieszczenie od strony drogi publicznej lub dojazdowej;
 • na wysokości umożliwiającej swobodny odczyt zawartych informacji;

Obowiązujące obecnie przepisy nie określają, jak duża powinna być tablica informacyjna budowy, przy czym dotychczasowa praktyka dopuszcza wymiary 90/100/120 cm x 70 cm (co też wynika z niżej wskazanych wymogów obligatoryjnych). Natomiast zgodnie z prawem tablica musi posiadać:

 • prostokątny kształt;
 • formę sztywnej płyty koloru żółtego (może to być odpowiednio rozpostarta na sztywno plandeka);
 • naniesione napisy w sposób czytelny i trwały, czarnym kolorem o wysokości min. 6 cm. Zatem jeśli się zastanawiasz - posiadając już tablicę informacyjną budowy - jak wypełnić ją poprawnie, to najlepiej to zrobić przy pomocy czarnego wodoodpornego i niezmywalnego flamastra (przy czym zaleca się odnowienie napisów w przypadku wyblaknięcia od promieni słonecznych).

 

Co powinna zawierać tablica informacyjna budowy?

 

Mając wiedzę na temat tego, jak powinna wyglądać i w jaki sposób wypełnić tablicę informacyjną budowy, należy wskazać wszystkie niezbędne dane, które muszą się na niej obligatoryjnie znaleźć - czyli informacje dotyczące:

 • rodzaju robót budowlanych (przykładowo: budynek mieszkalny jednorodzinny);
 • dokładnego adresu prowadzonych prac budowlanych;
 • numer wydanej decyzji o pozwoleniu na budowę (lub zgłoszenia) wraz z datą zdarzenia i wskazaniem organu wydającego decyzję (lub który rozpatruje zgłoszenie);
 • wskazanie organu nadzoru budowlanego z numerem telefonu;
 • dane inwestora: imię, nazwisko, numeru telefonu;
 • dane kierownika budowy: imię, nazwisko, numeru telefonu.

Mimo, że nie jest to już wymagane prawnie, dobrą praktyką jest zawarcie na dole tablicy informacyjnej również numerów alarmowych do służb, jak straż pożarna, czy pogotowie ratunkowe, z których mogą szybko skorzystać osoby w razie wystąpienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.

 

Jak długo ma wisieć tablica informacyjna budowy?

 

Zgodnie z pkt 4 art. 45b. Prawa budowlanego tablica informacyjna na budowie powinna pozostawać umieszczona na budowie do czasu uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lub braku sprzeciwu nadzoru budowlanego na zgłoszenie zakończenia budowy (w zależności co jest wymagane trybem realizowanej budowy).

 

Kwestie prawne: tablica informacyjna budowy a RODO

 

Tablica informacyjna na budowie zawiera szereg informacji o charakterze danych osobowych. Co w takiej sytuacji z powszechną ochroną danych osobowych (tzw. przepisy RODO)? Zgodnie z interpretacją Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych dane zawarte na tablicy nie podlegają szczególnej ochronie ze względu na ich formalny wymóg upublicznienia, jak również na wzgląd kwestii bezpieczeństwa, którym te dane służą.

Zobacz również wszelkie formalności przy budowie domu, o których warto pamiętać.

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX