twoja
lista
>

Co to jest stan deweloperski domu? Co obejmuje?

Perspektywa posiadania nieruchomości w stanie deweloperskim to marzenie dla wielu osób, które dopiero rozpoczynają budowę domu lub chcą go zakupić. W praktyce wciąż nie pozwala on jednak na zamieszkanie. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest stan deweloperski domu oraz co dokładnie obejmuje. Serdecznie zachęcamy do lektury.

 

Stan deweloperski - co obejmuje?

Co oznacza stan deweloperski? Jak się okazuje, nie istnieje jedna definicja tego, co wchodzi w skład stanu deweloperskiego, która w każdej sytuacji byłaby prawidłowa. Zależy ona bowiem przede wszystkim od warunków umowy, z którymi zawsze należy bardzo dokładnie się zapoznać, aby uniknąć nieprzewidzianych kosztów związanych z wykończeniem nieruchomości.

 

Można jednak wskazać na kilka elementów, które zazwyczaj oznacza stan deweloperski. Przede wszystkim nie pozwala on na zamieszkanie w domu, obejmuje bowiem jedynie wstępne wykończenie poszczególnych pomieszczeń.

 

Zazwyczaj w jego zakres wchodzą takie elementy jak:

 

 • otynkowane ściany przygotowane do malowania,
 • montaż drzwi do domu,
 • montaż okien oraz parapetów,
 • wylewkę na podłodze,
 • montaż grzejników lub ogrzewania podłogowego,
 • pełne wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektryki wraz z gniazdkami.

 

W przypadku domu, stan deweloperski oznacza jeszcze dodatkowe elementy wykończenia na zewnątrz, takie jak:

 

 • montaż dachu oraz podbitki,
 • ocieplenie elewacji, często wraz z jej wymalowaniem na neutralny kolor,
 • wykończenie drogi dojazdowej do nieruchomości,
 • ogrodzenie nieruchomości,
 • wstępne zagospodarowanie terenu zielonego.

Jeśli chodzi to, co oznacza stan deweloperski na zewnątrz, to kwestie te w zdecydowanie większej mierze zależą od umowy zawartej z konkretnym deweloperem. Trzeba więc uważnie ją sprawdzić, gdyż zapisy takie jak np. brak wykończonej drogi dojazdowej mogą pociągać za sobą ogromne koszty związane z tym procesem, rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych.

 

Jakie zalety i wady ma stan deweloperski?

Wiemy już, co dokładnie on oznacza, czas więc na poszczególne zalety oraz wady zakupu domu w stanie deweloperskim. Jednym z największych atutów jest oczywiście niższy koszt nabycia takiej nieruchomości, aniżeli tej wykończonej pod klucz.

 

Kolejną ważną kwestią jest to, że pozwala na przejście do ostatniego etapu prac wykończeniowych i aranżacyjnych, umożliwiających wprowadzenie. Daje też duże możliwości jeśli chodzi właśnie o samodzielne planowanie wykończenia, które w przeciwieństwie do stanu „pod klucz” mogą być wykonane wedle własnych upodobań właścicieli.

 

Co natomiast z wadami? Jedną z największych jest przede wszystkim to, że stan deweloperski oznacza wciąż odległą drogę do wprowadzenia się. Etap wykończenia może bowiem zająć nawet od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, w zależności od postępowania prac oraz terminowości zatrudnionych fachowców. Obecnie terminy oczekiwania na dobrych fachowców to często nie tyle kilka miesięcy, ile rok lub dłużej. Inwestorzy zdecydowanie muszą mieć to na uwadze.

 

Warto wspomnieć też, że stan ten wiąże się z narzuceniem inwestorowi umiejscowienia elementów instalacji, np. grzejników i tym samym mniejszą swobodą w tym zakresie. Może być to wada zwłaszcza dla osób o nietuzinkowych upodobaniach pod względem aranżacji, które chciałyby mieć nad nią pełną kontrolę.

 

Jeśli jesteś dopiero na etapie wyboru projektu, to koniecznie sprawdź, co zawiera gotowy projektu domu oraz jakie są trendy w projektowaniu domów jednorodzinnych.

 

Jak widać to, co obejmuje stan deweloperski może nieco się różnić. Generalnie jest to taki etap prac, który pozwala już na finalne wykończenie wnętrz, czyli układanie podłóg, malowanie, montaż mebli i inne elementy aranżacyjne. Im mniejszy dom, tym tego typu prace mogą zakończyć się szybciej, dlatego też polecamy projekty małych domów cieszących się wśród inwestorów dużą popularnością.

 

 

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX