twoja
lista
>

Projekty domów z dużymi przeszkleniami - plusy i minusy dużych okien

Domy z dużymi przeszkleniami to absolutny hit minionych sezonów. Nic dziwnego: prezentują się one bardzo nowocześnie, a także sprawiają, że budynek jest bardziej otwarty na krajobraz zlokalizowany wokół. Oczywiście istnieją zarówno plusy, jak i minusy domu z przeszkleniami. O jakie dokładnie czynniki chodzi? Serdecznie zachęcamy do lektury.

 

Charakterystyka domów z dużymi przeszkleniami

Minimalistyczna bryła, połączenie bieli, szarości i czerni, a także panoramiczne okna, to główne wyróżniki, jeśli chodzi o nowoczesne domy jednorodzinne. Bardzo często są to także nowoczesne stodoły z przeszkleniami w przedniej części budynku, wychodzącymi z salonu oraz z antresoli mogącej pełnić wiele różnych funkcji. Oczywiście mogą to być również duże rezydencje, często z płaskimi dachami, które prezentują się naprawdę okazale.

 

Plusy domu z przeszkleniami

Jakie są plusy domu z przeszkleniami? Tak naprawdę jest ich wiele i warto zacząć od funkcji praktycznej. Jedną z nich jest doskonałe doświetlenie pomieszczeń dziennych co sprawia, że przebywanie w nich jest zdecydowanie bardziej przyjemne. Wiąże się to także z mniejszym zużyciem prądu w okresie zimowym, właśnie przez większą ilość światła dziennego docierającego do pomieszczeń, w których spędza się zazwyczaj najwięcej czasu.

 

Dom z przeszkleniami to także doskonałe rozwiązanie w przypadku zlokalizowania budynku na malowniczej działce, zwłaszcza na terenach górskich lub w przypadku rozpościerających się przed domem spektakularnych widoków. Takie duże okna zastosowane w przestrzeni dziennej sprawią, że zarówno przed gośćmi, jak i przed domownikami, będzie rozpościerał się naprawdę wyjątkowy widok. Widok za oknem zamiast oglądania telewizora? Czemu nie!

 

Duże okna sprawdzają się dodatkowo w sytuacji połączenia pomieszczeń dziennych z tarasem oraz ogrodem. Wówczas stanowić będą swobodne przejście pomiędzy strefami, otwierając dom na zieleń oraz przestrzeń wypoczynkową na zewnątrz.

 

Minusy domu z przeszkleniami

Jeśli chodzi o minusy domu z przeszkleniami, to jedną z największych jest przede wszystkim cena. Okna o niestandardowych wymiarach mogą być nawet kilka razy droższe od standardowych, co przy większej ich liczbie sprawia, że znacząco wzrastają koszty budowy. Zazwyczaj wiąże się to też z koniecznością dłuższego oczekiwania na takie okna na wymiar, co oczywiście bezwzględnie trzeba wziąć pod uwagę.

 

Duże okna muszą cechować się też doskonałą izolacyjnością tak, aby przez pomieszczenia nie uciekało ciepło. Niezbędne będzie dodatkowo zadbanie o unikanie mostków termicznych i tym samym perfekcyjny montaż takich dużych przeszkleń, co pozwoli uniknąć wzrostu rachunków za ogrzewanie. Wadą dla niektórych osób może być natomiast to, że w przypadku dużych okien sięgających do ziemi nie sprawdzą się zwykłe, tańsze grzejniki, a jedynie ogrzewanie podłogowe. To drugie ma oczywiście wiele zalet i wiele osób je preferuje, jednak przy przeglądaniu projektów domów z dużymi przeszkleniami zdecydowanie trzeba wziąć ten czynnik pod uwagę.

 

Wciąż nie są to jednak niestety wszystkie wady. Minusy domu z przeszkleniami to też potencjalnie mniejsza prywatność przebywania we wnętrzach. Oczywiście problem ten można rozwiązać przede wszystkim dzięki przesłonom takim jak rolety lub żaluzje. Nie będzie to dużym problemem również wtedy, gdy dom zlokalizowany jest nieco na uboczu.

 

Dom z przeszkleniami to marzenie wielu osób. Nie można jednak zapominać o kilku wadach z tym związanych oraz przede wszystkim o wysokich kosztach zakupu takich okien. Oczywiście zysk w postaci domu otwartego na piękny ogród lub inny widok zdecydowanie mogą wynagrodzić taką inwestycję, dlatego też warto ją przemyśleć.

 

Jeśli szukasz wyjątkowego domu z dużymi przeszkleniami, to koniecznie sprawdź nasze następujące projekty:

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX