twoja
lista
>

Co to jest dylatacja? Kiedy warto ją stosować?

Konstrukcja budynku nieustannie pracuje, wskutek czego mogą powstawać przeciążenia, pęknięcia oraz różnego rodzaju odkształcenia w jego konstrukcji. Zapobiega im dobrze wykonana dylatacja, zwana również przerwą albo szczeliną. Co to jest dylatacja, jak się ją wykonuje, a także, o czym pamiętać podczas jej wdrażania?

 

Co to jest dylatacja?

W praktyce jest to celowo wykonana szczelina, dzięki której można oddzielić poszczególne elementy budynku. Tym samym w przypadku pojawiających się przeciążeń są one przenoszone samodzielnie, co zmniejsza ryzyko silnych odkształceń oraz pęknięć w innych miejscach. W praktyce dylatacja budynku niezbędna jest na różnych etapach prac, choć najczęściej słyszy się o dylatacji posadzki i paneli.

 

Jakie są rodzaje dylatacji?

Warto wiedzieć też, że istnieje kilka jej rodzajów, różniących się zastosowaniem i sposobem wykonania. To m.in.:

 

  • dylatacja termiczna - zgodnie z nazwą sprawdza się wtedy, gdy na obiekty działają często skrajne temperatury. W zakresie budownictwa jednorodzinnego dylatacja termiczna sprawdza się przede wszystkim na balkonach i tarasach,
  • dylatacja technologiczna - stosowana zwłaszcza w przypadku wylewki wykonywanej z betonu, który to materiał narażony jest na procesy pęcznienia oraz kurczenia się,
  • dylatacja konstrukcyjna - spotykana przede wszystkim podczas sadowienia fundamentów, co jest spowodowane ich osiadaniem w gruncie,
  • dylatacja przeciwdrganiowa - wdrażana wtedy, gdy budynek zlokalizowany jest na terenach zagrożonych przede wszystkim trzęsieniami ziemi.

 

Jak wykonuje się dylatację posadzki?

Wiemy już, jakie są jej rodzaje i w jakim celu jest wykonywana. Czas jednak dowiedzieć się więcej o dylatacji posadzki, o której sporo powinni wiedzieć nie tylko fachowcy, ale również inwestorzy sprawujący pieczę nad budową.

 

Tutaj bardzo ważna jest przede wszystkim szerokość takiej szczeliny. Zazwyczaj jest to od 10 do 20 mm, choć zależy to przede wszystkim od temperatury wylewania betonu i jego specyficznych cech. Nie można zapominać też o wypełnieniu szczeliny, gdyż beton na krawędziach może ulegać kruszeniu się. Do tego celu używa się wielu różnych materiałów, w tym listew, sznurów, taśm i mas, z których każdy ma określone zalety. Przykładowo masy są łatwe w zastosowaniu, natomiast listwy pozwalają dodatkowo na jeszcze bardziej efektowne wykończenie posadzki.

 

Jakie są częste błędy przy wykonywaniu dylatacji?

Choć wykonanie dylatacji wcale nie należy do trudnych, to także i w tej sytuacji można popełnić naprawdę wiele różnego rodzaju błędów, nierzadko trudnych w późniejszym naprawieniu. Nie można zapominać przede wszystkim o jej zastosowaniu w przypadku montażu ogrzewania podłogowego. Taka posadzka rozszerza się w efekcie działania temperatury, dlatego też posadzka bez dylatacji może skutkować trwałym uszkodzeniem rur grzewczych wypełnionych wodą i tym samym naprawdę ogromnym problemem dla domowników.

 

Poważnym problemem są też niewłaściwe przerwy dylatacyjne w przypadku podłóg z drewna. To ostatnie jest surowcem o właściwościach higroskopijnych, przez co dochodzi do jego kurczenia i rozszerzania się. Niezbędne są też przerwy przy ścianie, aby nie doszło do wypaczenia desek i tym samym uszkodzenia całej konstrukcji podłogi.

 

Jak widać odpowiedź na pytanie, co to jest dylatacja, nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać i wcale nie wymaga technicznej wiedzy w tym zakresie. Oczywiście jej zastosowanie pozostaje w rękach fachowców, którzy muszą wykonać ją w sposób prawidłowy z zachowaniem wszystkich niezbędnych zasad w tym zakresie.

 

Z naszego bloga dowiesz się także:

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX