twoja
lista
>
Pozwolenie na budowę domu w 2021 - ile kosztuje, kto wydaje i jak je uzyskać?

Pozwolenie na budowę domu w 2021 - ile kosztuje, kto wydaje i jak je uzyskać?

Kwestie związane z pozwoleniem na budowę są jednym z pierwszych tematów, jakie zgłębiają osoby zaczynające myśleć o budowie własnego domu. W ich głowach mnożą się zazwyczaj jednakowe pytania: kto wydaje pozwolenie na budowę? Jakie dokumenty należy przedłożyć? I wreszcie - ile kosztuje pozwolenie na budowę? Na wszystkie te pytania odpowiemy w poniższym tekście.

 

Pozwolenie na budowę - co to takiego?

 

Pozwolenie na budowę stanowi decyzję administracyjną, a mówiąc mniej urzędowym językiem - jest dokumentem niezbędnym do tego, aby móc legalnie legalnie wybudować na swojej działce obiekty (w przypadku tego artykułu dom) o powierzchni większej niż ta, przy której aktualnie obowiązujące przepisy dopuszczają tzw. budowę na zgłoszenie (zapewne każdy słyszał w mediach o “domach bez pozwolenia”). Dopiero po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz odczekaniu 14 dni na jego uprawomocnienie można rozpocząć jakiekolwiek prace budowlane.

 

Kto wydaje pozwolenie na budowę?

 

Decyzję administracyjną zwaną powszechnie pozwoleniem na budowę wydaje starosta powiatu (lub prezydent miasta funkcjonującego na prawach powiatu), wojewoda lub Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Przy czym dwa ostatnie organy administracji w przypadku pozwolenia na budowę domu mogą pełnić najwyżej rolę wyższej instancji. Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę domu składa się do starosty lub prezydenta miasta, a dopiero w przypadku uzyskania decyzji odmownej można skierować odwołanie do drugiej instancji, czyli do wojewody. Odpowiedź na pytanie o to, kto wydaje pozwolenie na budowę nie byłaby jednak kompletna, gdybyśmy nie nadmienili, że wniosek należy złożyć w wydziale architektury lub/i urbanistyki urzędu właściwego dla miejsca planowanej budowy nieruchomości.

 

Jakie dokumenty przygotować?

 

Przystępując do wnioskowania o pozwolenie na rozpoczęcie budowy trzeba posiadać już projekt budowlany, albowiem aż cztery jego egzemplarze należy dołączyć do wniosku, pamiętając przy tym, aby wraz z projektem przedłożyć niezbędne uzgodnienia, pozwolenia i opinie. Konieczne jest także podpisane przez wnioskującego oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania daną nieruchomością, na której ma powstać dom.

 

Jaki koszt trzeba ponieść?

 

Tym sposobem przechodzimy do pytania, które wywołuje najwięcej emocji: ile kosztuje pozwolenie na budowę? Wiele osób obawia się, że wysokość opłaty, którą należy ponieść, będzie adekwatna do wielkości przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu. Na szczęście rzeczywistość mile zaskakuje. Chcąc uzyskać w urzędzie pozwolenie na budowę koszt, który należy ponieść, będzie sumą dwóch składowych. Pierwsza z nich jest stała i dotyczy zatwierdzenia projektu budowlanego. Wiąże się to z opłatą w wysokości 47 zł. Druga składowa jest już zmienna, ale to właśnie ona pozytywnie zaskakuje inwestorów. Otóż opłata skarbowa za pozwolenie na budowę domu to jedynie 1 zł za każdy m2 powierzchni budynku, przy czym nie więcej niż 539 zł. Posłużmy się zatem przykładem dla lepszego zobrazowania tej kwoty. Sprawdźmy, ile kosztuje pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m2. Jak łatwo można obliczyć, będzie to łącznie 197 zł, już razem z opłatą za zatwierdzenie projektu (150x1+47). Kto spodziewał się wyższej kwoty? Jak widać, pozwolenie na budowę domu kosztuje wbrew pozorom stosunkowo niewiele.

 

Podsumowanie

 

Wiemy już, jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku oraz gdzie trzeba je zanieść, a także sprawdziliśmy, ile kosztuje pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego. Pozostaje nam tylko życzyć wszystkim, aby odbierali od starosty lub prezydenta miasta decyzję pozytywną i po odczekaniu 14 dni na jej uprawomocnienie mogli przystępować do prac budowlanych zmierzających do powstania ich wymarzonego domu. 

 

Sprawdź również nasze projekty małych domów

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX