twoja
lista
>
Budowa domu a odliczenia od podatku - czy projekt domu można odliczyć?

Budowa domu a odliczenia od podatku - czy projekt domu można odliczyć?

Biorąc pod uwagę ogrom wydatków, z jakimi wiąże się budowa domu, odliczenia od podatku są niezwykle istotne dla inwestora. Jednocześnie zmiany, jakim na przestrzeni lat poddawane były przepisy dotyczące ulg budowlanych i odliczeń, mogą wprowadzać zamęt i być powodem pomyłek, których wszyscy chcieliby uniknąć.

 

Z tego powodu nie warto polegać na jedynie na informacjach zasłyszanych w mediach czy nawet na doświadczeniach znajomych bądź członków rodziny, którzy stawiali dom kilka lat wcześniej. Tematy tak rozgrzewające opinię publiczną, jak budowa domu, odliczenie od podatku wydatków na materiały, czy też zakup własnego M, regularnie pojawiają się przy okazji chociażby kampanii wyborczych. Nie można jednak traktować wszystkiego, co usłyszymy, jako obowiązujących przepisów. Wiele pomysłów finalnie nie jest realizowanych. Z kolei nasi znajomi mogli np. sięgać po ulgi, które już nie obowiązują. Dlatego wszystkie informacje dotyczące odliczenia podatku od budowy domu warto, a nawet należy weryfikować. Dotyczy to również faktów zawartych w niniejszym artykule.

 

Czy projekt domu można odliczyć od podatku?

 

Faktem jest, że inwestor ponoszący wydatki na rzecz budowy domu jest uprawniony do otrzymania zwrotu części nakładów. Zwrot może dotyczyć jednak wyłącznie kosztów obejmujących zakup niezbędnych materiałów budowlanych. A zatem osoby zastanawiające się, czy projekt domu można odliczyć od podatku, już pewnie spodziewają się, jaką odpowiedź uzyskają na to pytanie.Powiedzmy to jednak jasno i wyraźnie - kosztów związanych z projektem domu nie można niestety odliczyć od podatku. Odliczenie podatku od budowy domu obejmuje jedynie materiały - ale też nie wszystkie, a co więcej, spośród tych dopuszczonych nie wszystkie będziemy mogli odliczyć w jednakowym stopniu. Brzmi skomplikowanie? Niestety w tym przypadku próżno czekać na uniwersalny klucz do rozszyfrowania wszystkich zawiłości.

 

Kto może odliczyć podatek od budowy domu?

 

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii materiałów, warto zaznaczyć, komu przysługuje w ogóle odliczenie podatku od budowy domu. Podstawą całego zagadnienia jest Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (z dnia 27 września 2013 r.). Precyzuje ona, że odliczenie podatku VAT od materiałów przysługuje tylko osobom, które, po pierwsze, nie ukończyły 36 roku życia (lub małżeństwom, w których przynajmniej jeden z małżonków nie przekroczył tej granicy), po drugie budują swój pierwszy budynek mieszkalny, co oznacza również, że nie są właścicielami budynku lub lokalu mieszkalnego. To jednak nie koniec ograniczeń. W ustawie znalazł się również W ustawie znalazł się również zapis o maksymalnej powierzchni budynku. Ustalono, że będzie to 100 m2, czyli powierzchnia, którą łatwo przekroczyć budując wymarzony dom jednorodzinny.

 

Jakie materiały można odliczyć od podatku?

 

Przechodząc do samego przedmiotu odliczenia. To, jakie materiały można odliczyć od podatku, precyzuje Obwieszczenie Ministra Infrastruktury. Jeśli kwalifikujemy się do odliczenia podatku od budowy domu, to przy zakupach warto mieć na uwadze tę listę, pamiętając przy tym, żeby brać faktury imienne na kupowany towar. Są one wymagane jako załącznik do wniosku o zwrot.

 

Podsumowanie

 

Przy tak kosztownym przedsięwzięciu, jakim jest w dzisiejszych czasach budowa domu, odliczenia od podatku mogą wydawać się wręcz niewspółmierne, ale warto korzystać z tych, które są, pamiętając o wymaganiach stawianych przez organy państwowe. Na postawione w tytule pytanie o to, czy projekt domu można odliczyć od podatku niestety musieliśmy udzielić odpowiedzi przeczącej, ale za to wskazaliśmy inne rozwiązania, w których inwestor może upatrywać ulgi dla portfela.

 

Dowiedz się również, co zawiera gotowy projekt domu?

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX