twoja
lista
>
Jak dobrać projekt domu do działki? 4 porady

Jak dobrać projekt domu do działki? 4 porady

Masz już działkę na której w bliższej lub dalszej przyszłości stanie dom. Szukasz więc projektu, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom, oczekiwaniom i preferencjom. Projekt domu i działka muszą być ze sobą kompatybilne. Nie wszystkie domy pasują do każdej działki. Jak dobrać dom do działki, aby nie tylko dobrze się na niej prezentował, ale również całość była zgodna z przepisami i obowiązującym prawem?

 

Dopasuj dom do działki małej i dużej!

 

Przy wyborze projektu domu musimy koniecznie uwzględnić wielkość działki. Dużo zależy od tego, jaki obszar planujesz pozostawić na ogród i tereny zielone. Jeżeli na podwórku ma się też znaleźć garaż, wjazd do niego musi być odpowiednio zaaranżowany, aby łatwo i bez przeszkód można było do niego wjechać i z niego wyjechać. Zatem dopasuj dom do działki z uwzględnieniem jej powierzchni.
Na działkach o niewielkiej powierzchni bardzo dobrze sprawdzają się domy piętrowe lub z poddaszem mieszkalnym. Mamy w ten sposób możliwość uzyskania dodatkowej przestrzeni i zaoszczędzenia miejsca na ogród i podwórko. Duża działka to też większe możliwości dla inwestora. Może na niej stanąć dom każdego typu, również parterowy, ale z wieloma pomieszczeniami i o większym metrażu.

 

Dom na wąskiej działce

 

Wąska działka to dla wielu architektów i budowlańców duże wyzwanie, szczególnie jeżeli lista wymagań inwestora jest naprawdę długa. O działce wąskiej mówimy wtedy, kiedy jej szerokość nie przekracza 18 metrów. Jak dobrać projekt domu do działki wąskiej? W takim przypadku warto jest zdecydować się na dom w kształcie wydłużonego prostokąta. Powinien on charakteryzować się ograniczoną ilością okien na bocznych elewacjach, a także większą ilością kondygnacji, jeżeli pomimo wąskiej działki zależy nam na stosunkowo dużej powierzchni użytkowej. Nierzadko na takiej działce pojawiają się domy z 3, a nawet 4 kondygnacjami. Ponadto jest to rodzaj działki całkiem dobrze sprawdzający się przy zabudowie bliźniaczej.

 

Jak dobrać projekt domu do działki narożnej?

 

Na działce narożnej dobrze sprawdzi się dom z bryłą o podstawie w kształcie litery L. Istotne jest, aby dobrze usytuować położenie budynku względem stron świata. Alternatywą są domy w kształcie prostokąta. Zaletą działki narożnej jest przede wszystkim możliwość wybudowania domu zapewniającego dużą prywatność mieszkańcom. Jest to spowodowane mniejszą ilością granic z sąsiadami.

 

Odpowiednia odległość budynku od granic działki

 

Istnieją przepisy prawne regulujące minimalne odległości budynku od granic działki. Znajdziemy je w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. i nowelizacji obowiązującej od stycznia 2018 r. Jak wynika z tego Rozporządzenia, minimalna odległość budynku od granicy działki budowlanej wynosi 4 metry, jeżeli ściany z oknami i drzwiami są zwrócone w stronę granicy. Odległość ta może wynosić metry w przypadku, kiedy dom jest zwrócony do granicy ścianą bez okien i drzwi. Zapis ten dotyczy również okien połaciowych.


Nie bez znaczenia jest też odległość wszelkich elementów budynku, które wychodzą poza obrys ścian zewnętrznych. Dotyczy to m.in. tarasów, balkonów i gzymsów. W ich przypadku odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż 1,5 metra.


Wielkość i kształt działki ma ogromne znaczenie dla wyboru projektu domu. Ponadto musimy wziąć pod uwagę odległość budynku od granicy działki. Aby dobrze zagospodarować teren i dostosować się do panujących uwarunkowań prawnych, warto jest skorzystać z pomocy profesjonalisty, który zaproponuje najlepsze rozwiązania architektoniczne.

 

W naszej ofercie znajdziesz nowoczesne  projekty małych domów. Sprawdź!

powrót
1
Strona wykorzystuje cookies. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarkiX